O Borovi

Bor, celým jménem Bor od Čelákovického jezu se narodil 22. 6. 2005, maďarský krátkosrstý ohař, neboli též Vižla (Rövidszörü Magyar Vizsla). Hlavním znakem tohoto středně velkého elegantního loveckého psa ušlechtilého vzhledu s krátkou žemlově zbarvenou srstí je lehká stavba těla tvořící harmonii mezi krásou a sílou.

Bor byl celý svůj život aktivním loveckým psem, který dosáhl mnoha loveckých úspěchů a jiných ocenění. Například byl 3x CAC (Certificat d'Aptitude au Championat - čekatelství na národní titul šampiona krásy), ("výborný 1"), dále Res. CAC ("výborný 2"), které je udělováno jedincům ve třídách šampionů (vítězů), které dosahují mimořádných kvalit a které by za jiných okolností získali "výborný 1". Následně byl ohodnocen jako Český šampion krásy.

Prožil krásný a lovecky velmi bohatý život, který k velkému zármutku jeho celoživotního společníka a pána, Jaroslava Filipa, skončil 29. 9. 2020. V komentářích na FB se k oznámení o jeho úmrtí nejčastěji objevovalo, že odešel pan Pes.

Nejvíce ceněné jsou však tituly dokazující Borovu úspěšnou dráhu loveckého psa. Jsou to následující ocenění:

1. cena ve zkouškách

  • ZV - základní lovecké zkoušky odhalující vrozené vlohy psa
  • SZVP - speciální zkoušky vodních prací (Bor opravdu velmi miluje vodu a plavání a hlavně lov kachen)
  • PZ - podzimní zkoušky, což jsou lovecké zkoušky, které kvalifikují psa jako lovecky upotřebitelného k dohledávání a aportování drobné zvěře

2. cena ve zkouškách

  • LZ - lesní zkoušky, po jejich absolvování získá pes loveckou upotřebitelnost pro honitby s odstřelem spárkaté zvěře
  • BZ - barvářské zkoušky, jež kvalifikují psa jako lovecky upotřebitelného pro dohledávku spárkaté zvěře na stopě staré i více jak 12 hodin
  • MVK - Memoriál Ing. Vladimíra Kováře ve speciálních zkouškách vodních prací